شرایط اخذ کارت بازرگانی

شرایط اخذ کارت بازرگانی

چرا کارت بازرگانی

امروزه برای داد و ستد در سطح بین المللی باید شرایط خاصی را دارا بوده و اطلاعاتمان در مورد تجارت جهانی کامل و جامع باشد. یکی از مهمترین این موراد که باید حتما قبل از شروع کار انجام دهیم، گرفتن کارت بازرگانی و اطلاع داشتن از تمام ارزش هایی است که برای تجارت جهانی ما می تواند داشته باشد.

طبق ماده سوم از قانون صادرات و واردات هر شخصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، برای صادرات و واردات خود نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارد. در واقع در بیان ساده تر می توان گفت که با داشتن کارت بازرگانی اجازه ی این را خواهیم داشت که به صورت جهانی به تجارت پرداخته و تنها محدود به کشور خودمان نباشیم.

مدت اعتبار

این کارت از زمان صدور به مدت یک و یا پنج سال با توجه به سابقه ی شخص حقیقی یا حقوقی اعتبار داشته و می توانیم پس از یک سال آن را دوباره تمدید کنیم.

مزایای کارت بازرگانی

این کارت توسط اتاق بازرگانی و با شرایط خاصی صادر می شود و برای کسانی که می خواهند تجارت خود را بین المللی کنند کاربردهای بسیاری دارد مثل داشتن حق واردات و صادراتِ کلیه ی کالاهایی که توسط جمهوری اسلامی ایران مجاز اعلام شده است، توانایی انجام حق العمل کاری در گمرک، توانایی ترخیص کالا و ثبت سفارش، حق واردات از مناطق آزاد، قابلیت ثبت برند و علائم تجاری غیر فارسی. همچنین کارت بازرگانی را می توانیم هم برای اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی دریافت کرده. یعنی می توانیم هم به عنوان مدیر عامل یک شرکت یا سازمان و هم به عنوان یک بازرگان یا تاجر آن را اخذ کنیم.

مدارک لازم برای کارت بازرگانی

یکی از مهمترین مسائل برای هر ثبت یا درخواست، مدارکیست که باید ارائه دهیم. به همین منظور در قسمت زیر تعدادی از مدارکی را که برای گرفتن کارت بازرگانی لازم است به صورت موردی آورده ایم تا بتوانید به راحتی مدارک لازم را تهیه کنید.

کارت بازرگانی به هر 2 صورت حقیقی و حقوقی قابل اخذ می باشد.

مدارک مورد نیاز کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

در آخرین مرحله برای اینکه کارت بازرگانی شما صادر شود مدارک و شرایط خاصی مدنظر است که آن ها را به صورت موردی در ادامه آورده ایم.

 1. مدارک هویتی شامل فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 2. مدرک پایان خدمت
 3. داشتن حداقل سن ۲۳ سال
 4. اخذ مدرک گواهی سوء پیشینه
 5. داشتن عکس ۴×۶ پشت سفید
 6. اخذ پلمپ دفاتر که از سال آن بیشتر از ۲ سال نگذشته باشد.
 7. پرکردن اظهارنامه مربوطه
 8. مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
 9. ارائه اصل مدرک و کپی سند مالکیت ۶ دانگ و یا اجاره نامه ملکی تجاری یا اداری
 10. داشتن کد اقتصادی جدید.
 11. اخذ مفاصا حساب مالیات (ماده ۱۸۶)
 12. گواهی حسن حساب بانکی و نداشتن چک برگشتی

پس از اینکه درخواست شما برای گرفتن کارت بازرگانی با موفقیت ثبت شد, لازم است مدارک تشکیل پرونده کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی را تهیه و برای انجام باقی مراحل ارائه دهید.

مدارک لازم

 1. اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.
 2. اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها. برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ می توانید به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید.
 3. اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
 4. فرم “د”
 5. اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس متقاضی.
 6. اصل کارت ملی. در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی( اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی است)
 7. دو قطعه عکس. عکس ها باید جدید، تمام رخ، ساده، رنگی و با پشت زمینه سفید باشند.
 8. اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه). اگر مدارک خارج از کشور دارید، باید توسط اداره ارزشیابی شوند. البته دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICT ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، از ارائه این مدرک معاف می باشند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید هستند.
 9. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان. البته متقاضیانی که سن آنان ۵۵ سال تمام باشد از ارائه کارت پایان خدمت معاف می باشند.
 10. داشتن حداقل ۲۳سال تمام.
 11. اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی (فقط روی فرم الف قابل قبول است) با مهر و امضای رئیس شعبه. (ضمنا حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستانها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشند قابل قبول هستند). همچنین باید حداقل یکسال از زمان افتتاح حساب گذشته باشد.
 12. اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
 13. اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
 14. اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
 15. مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)
 16.  ارائه کد اقتصادی جدید یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سایت سازمان امور مالیاتی کشور و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور.

در این قسمت مدارک تشکیل پرونده کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی برای شما آورده شده است تا بتوانید راحت تر مراحل دریافت کارت بازرگانی را سپری کنید.

اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد به همراه اصل گواهی پلمپ دفاتر، از اداره ثبت شرکت ها. برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ می توانید به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکت ها مراجعه فرمائید.

در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود ارائه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت های داخلی و شرکت نامه رسمی که دارای مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است. البته درباره ی شرکت های سهامی خاص و عام باید گفت که ارائه یک برگ کپی اظهار نامه ثبت شرکت های سهامی خاص یا عام که دارای مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است.

فرم “د” به همراه امضاء مدیرعامل، مهر شرکت و گواهی امضاء در دفتر اسناد رسمی

اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۶ ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبتنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت

روزنامه رسمی تاسیس به همراه کلیه ی تغییرات شرکت که تا این تاریخ ثبت شده اند. البته موضوع فعالیت شرکت بایستی در راستای صادرات و واردات کالا باشد.

اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی

اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی

اصل اجاره نامه بنگاه به نام شرکت برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی. چنانچه مالک یکی از اعضاء هیات مدیره شرکت باشد ارائه سند مالکیت و اجاره نامه عادی کافی است.

اگر در مورد تهیه این مدارک مشکلی داشته باشید می توانید با مشاورین خبره ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

چند تذکر مهم

 1. کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
 2. ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است.
 3. حضور متقاضی یا نماینده قانونی او در مرحله برابراصل و تحویل کارت الزامی است.
 4. برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.
 5. حضور متقاضی در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی پس از مراجعه به اتاق الزامی می باشد.
 6. کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل می گردند.
 7. متقاضیان محترم در زمان انتخاب رشته فعالیتهای خاص هنگام تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت نمایید که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی شما باشند زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود وبرای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه